Architektura światła – kierunek przyszłości


Architektura niejedno ma imię, tym razem na nasz polski rynek edukacyjny zakradła się w postaci nowatorskiego kierunku studiów, mianowicie: Architektonicznego Projektowania Światła. Na pewno każdy z nas kojarzy Light Move Festiwal w Łodzi, świetliste dzieła sztuki naniesione na miejskie budynki, czyż to nie cudowne móc nauczyć się tworzenia tych iluminacji od podstaw?

architektura-swiatla

Choć w Europie ten kierunek istnieje od lat, Polska stosunkowo niedawno stworzyła taką możliwość. Jest to alternatywa dla klasycznej architektury, w której budulec stanowi przykładowo cegła, w tym przypadku materią twórczą jest światło. Architektura światła łączy sztukę kreacji światłem i naukę techniki oświetlania przestrzeni. Celem kreacji jest wytworzenie dobrej jakości przestrzeni, która spełnia wymagania zarówno użytkowników, jak i inwestorów.

To kierunek stworzony z myślą o ludziach, którzy pragną zajmować się projektowaniem oświetlenia, instalacji świetlnych z pogranicza architektury i sztuki, czy scenografią multimedialną.

Light Designer to artysta, zamieniający swoje idee w świetlne iluminacje, wystarczy choć raz pojechać na festiwal światła, by dostrzec jak istotną rolę odgrywa miejskie oświetlenie i jakie bajeczne rzeczy można tworzyć za pomocą, chciałoby się rzec tylko światła. To zawód być może jeszcze niepopularny w Polsce, niszowy, ale na pewno otwierający niesztampową ścieżkę zawodową.

Studia architektura światła gwarantują wiedzę, która pozwoli projektować instalacje oświetleniowe zarówno użytkowe jak i dekoracyjne, samodzielne instalacje świetlne, czy też tworzyć i opracowywać projekcje multimedialne na obiektach architektonicznych, czyli tzw. Mapping. Mapping to nic innego jak nakładanie dwuwymiarowego obrazu na trójwymiarowy obiekt. Mapa siatki obiektu 3d transformowana jest na płaszczyznę jako dwuwymiarowy obraz; tą techniką powstają ww projekcje multimedialne i przepiękne iluminacje wykorzystane na Festiwalu Światła.

Na pewno ciekawi fakt, które uczelnie w Polsce postawiły na ten odważny kierunek? Są to między innymi:

Jaki program oferują studia architektura światła? W ramach studiów realizowane są następujące bloki tematyczne:

  • Historia i projetowanie oświetlenia
  • Percepcja- odbiór rzeczywistości
  • Podstawy techniki świetlnej
  • Technika oświetlenia
  • Współczesna praktyka APŚ
  • Projekt oświetlenia

A co po studiach? Na pewno są potrzebni architekci z dużą wrażliwością i wiedzą techniczną, do tworzenia ogromnych plenerowych widowisk i urozmaicania miejskiej przestrzeni. Profesjonaliści potrafiący mądrze i ekonomicznie rozplanować i zagospodarować światło. Mapping to również świetna forma reklamy, więc nie tylko biura architektoniczne ale i agencje reklamowe to grupa docelowa Light Designerów.

Pan Michał Kaczmarczyk zaryzykował, podjął się studiów i założył własną działalność: „Od wielu lat jako architekt prowadzę pracownię, w której głównie projektuje się „światło”, dziś nie mamy czasu na realizację typowych projetków architektonicznych. Współpracujemy z innymi pracowniami, realizując tematy oświetleniowe, które zmieniają się z duchem czasu.”

Światło to iluzja zaklinająca rzeczywistość, wielu naszym miastom pozbawionym kolorytu brakuje takiej iluzji, która by zaczarowała brzydotę niektórych budynków. Liczymy na to, że kierunek architektura światła zdobędzie popularność w Polsce i nasze polskie miasta olśnią niczym zorza polarna, niejednego zagranicznego turystę.

 


Jedna odpowiedź do “Architektura światła – kierunek przyszłości”