Pomysł na wnętrze: artystyczny loft w stylu Zen


Portland, stan Oregon. Kursteen Salter wraz z mężem i dwójką dzieci postanawiają stworzyć we wnętrzu starej fabryki swoją zindywidualizowaną przestrzeń. By osiągnąć zamierzony cel, wybrali strych liczący 222 metry kwadratowe. Zdołali wygospodarować w nim między innymi trzy sypialnie i dwie łazienki.

Photo by KuDa PhotographyBrowse industrial living room photos

Kiedy oderwali stary tynk, ich oczom ukazały się przepiękne połacie naturalnego betonu oraz ceglane ściany. Odsłonili także betonowe posadzki i drewniane belki stropowe. Beton na podłodze zakonserwowali warstwą wosku.

Otwarta, słoneczna przestrzeń poddasza została podzielona na strefy lekkimi, nieprzytłaczającymi ściankami ozdobionymi panelami wykonanymi z naturalnych materiałów (źdźbła traw i gałązki zatopione w żywicy). Dzięki temu można było wyodrębnić sypialnie, łazienki, salon, jadalnię i kuchnię, która zachwyca dużą ilością naturalnego światła.

Estetyka Zen czyli wabi-sabi

Kluczowym założeniem wabi-sabi jest uznanie i szacunek do naturalnych niedoskonałości występujących w przyrodzie, co przekłada się na sposób pracy rzemieślnika. W tym lofcie dostrzeżemy wiele pozornych niedoskonałości, które składają się – mówiąc językiem filozofii zen – na rodzaj „porządku kosmicznego”.

Photo by KuDa PhotographySearch industrial home office design ideas

 

Photo by KuDa PhotographySearch shabby-chic style living room pictures

Czy domyślacie się, czym właściciele ozdobili ścianę tego wnętrza? Otóż są to jutowe worki na paszę z pobliskiego gospodarstwa.

Photo by KuDa PhotographyLook for industrial living room pictures

Nocą w salonie można odprężyć się dzięki magicznemu światłu marokańskich lamp. Przeciwległa betonowa ściana rozjaśnia całą przestrzeń, sprawiając, że pomimo wielu nietypowych rozwiązań opartych na odzysku starych materiałów, czuć tutaj powiew luksusu.