Technologia LED w przemyśle – czy warto? 


Lampy przemysłowe LED już na stałe zagościły w naszych firmach i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w jakikolwiek sposób zmienić. Jeszcze kilkanaście lat temu przedsiębiorcy nie mieli żadnego wyboru co do oświetlenia stosowanego w swoich halach produkcyjnych lub biurach – wszędzie królowały tradycyjne żarówki bądź jarzeniówki, które były nie tylko mało wydajne, ale również mogły powodować liczne problemy z percepcją pracowników. Jak to wygląda dzisiaj i jakie są zalety lamp przemysłowych LED, że tak szybko podbiły cały rynek? 

Oszczędności i energooszczędność 

W pierwszej kolejności zauważyć należy, że największą zaletą tego typu lamp jest ich olbrzymia energooszczędność – w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła mogą one generować oszczędności zużytej energii elektrycznej na poziomie nawet 70%! Nawet jeżeli nie wydaje się to imponującą ilością, to sprawa zupełnie inaczej będzie wyglądała, gdy przeliczymy to na rzeczywiste, finansowe oszczędności! 

Lampy przemysłowe LED – trwałość oświetlenia? 

Warto wskazać również, że lampy przemysłowe LED cechują się trwałością i niezawodnością – w porównaniu do tradycyjnych żarówek potrafią zapewnić nam oświetlenie nawet pięć razy dłużej bez konieczności ich wymiany. Często producenci tego typu profesjonalnego oświetlenia przemysłowego znając jakość swoich wyrobów, sami udzielają gwarancji znacznie dłuższej niż przewiduje polskie prawo – czasami właśnie nawet na pięć lat! 

Bezpieczeństwo pracy 

Statystyki wypadków przy pracy dość jednoznacznie wskazują, że przyczyną wielu wypadków jest nieprawidłowe oświetlenie. Tradycyjne źródła światłą emitują pulsujące światło, które może powodować, że wirujące i obracające się elementy maszyn mogą wydawać się pracujące znacznie wolniej lub nawet w drugą stronę niż ma to faktycznie miejsce. Pod tym względem lampy przemysłowe wykonane w technologii LED są znacznie bezpieczniejsze, gdyż emitują jednakowe światło przez cały czas swojej pracy. 

 Podsumowując, powyższe dość jednoznacznie wskazuje na zalety lamp przemysłowych LED i nie powinno nas zatem dziwić, że tego typu lampy są dzisiaj niemalże powszechnie stosowane w każdej branży.