Renifer jako symbol świąt Bożego Narodzenia 


Renifer bezapelacyjnie kojarzy się z zaprzęgiem Świętego Mikołaja. W roku 1832 pisarz i poeta Clement C. More wymienił w jednym ze swoich wierszy pod tytułem “Noc Wigilijna”, imiona reniferów, które zagnieździły się potem na dobre w kulturze, świątecznych baśniach, filmach i przypowiastkach. Najczęściej mówiąc o orszaku, wymienia się: Kometka, Złośnika, Tancerza, Pyszałka, Błyskawicznego, Fircyka, Amorka,, Profesorka i Rudolfa Czerwononosego. Ten ostatni oczywiście stał się najbardziej popularnym reniferem w popkulturze. Ciekawostką może być wieloletni “naukowy” spór o to, czy sanie Świętego Mikołaja były ciągnięte przez samce czy samice gatunku renifera, a wszystko rozbija się o rodzaj poroża. 

Rudolf Czerwononosy – najpopularniejszy renifer świata 

 Rudolf w wierszach i powieściach More’a jest synem najstarszego renifera z zaprzęgu Świętego Mikołaja. Rudolf urodził się z pewnym defektem- czerwonym, świecącym nosem, przez co miał trudności z akceptacją otoczenia. W czasie pewnej bardzo mglistej Wigilli, Święty Mikołaj  miał już rezygnować ze swojej corocznej podróży do dzieci z całego świata, ale w ostatniej chwili przypomniał sobie o Rudofie i zdecydował że ten prowadzić będzie jego świąteczny orszak, przyświecając drogę swoim “magicznym” nosem. Rudolf spisał się znakomicie i od tej chwili stał się pełnoprawnym członkiem wigilijnego orszaku. 

Renifer LED w roli ozdoby świątecznej 

Mając do dyspozycji miejską przestrzeń, plac czy też park bądź ogród, można pokusić się o różnego rodzaju świąteczne aranżacje z wykorzystaniem figur ledowych kojarzących się jednoznacznie z Bożym Narodzeniem. Doskonałym pomysłem będą podświetlane renifery LED ustawione pomiędzy drzewami, które również posiadać będą oświetlenie ledowe. Najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem będzie stworzenie swoistego orszaku Świętego Mikołaja składającego się z co najmniej kilku reniferów oraz sań z samym Świętym Mikołajem.   

Trójwymiarowe Renifery LED najczęściej wykonane są z węży świetlnych, które w środku posiadają diody LED. Węże ledowe z kolei zamontowane są na specjalnej metalowej konstrukcji, odzwierciedlającej kształt renifera. Spotkamy także renifery z oświetleniem LED w atrakcyjnej obudowie akrylowej, która w połączeniu z oświetleniem daje spektakularne efekty.  

Oświetlenie LED cechuje się wyjątkowo niskim zużyciem prądu co oznacza nawet do 90% oszczędności w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Dzięki temu nie musimy martwić się o wysokie rachunki za prąd, tylko cieszyć nieprzerwanym urokiem świecących się reniferów LED i innych iluminacji świątecznych w naszym ogrodzie czy w centrum miast.