Pomysły na ekologiczne Boże Narodzenie


Rosnąca świadomość ekologiczna powoduje, że produkty typu „eko” zajmują coraz więcej miejsca na sklepowych półkach. Do łask wracają też rzeczy robione własnoręcznie z tego, co można znaleźć w domu. Trend ekologiczny można również wykorzystać podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, zarówno w przygotowaniach do nich, jak i w trakcie.

Próba ekologicznego podejścia do Bożego Narodzenia może nie tylko przynieść wymierne skutki dla środowiska naturalnego i budżetu domowego, ale również dać satysfakcję ze spędzenia tego czasu w sposób oryginalny.

Ekologiczne sprzątanie, gotowanie i jedzenie

Przygotowania do świąt zazwyczaj zaczyna się od wielkich porządków. Zamiast przynosić ze sklepu liczne detergenty do różnych celów, warto zajrzeć do kuchennych szafek, a w razie potrzeby do sklepu spożywczego. Do sprzątania w stylu „eko” nadadzą się m.in. soda oczyszczona, kwasek cytrynowe, ocet czy oliwa z oliwek. Zlew kuchenny znów zachwyci czystością po wyczyszczeniu go sokiem cytrynowym z sodą, a przypalone jedzenie zniknie z kuchenki czy piekarnika dzięki miksturze z soli, octu i wody.

Po świąteczne zakupu warto, zamiast do marketu, zajrzeć na lokalny bazarek. Tam wiele produktów pochodzić będzie od lokalnych rolników, a nawet drobnych ogrodników. Będzie nie tylko „eko”, ale i smaczniej.

Ekologiczne prezenty w ekoopakowaniach

Nieodzownym elementem świąt są prezenty. Po ich rozpakowaniu mnóstwo papieru i pudełek ląduje w koszu. Zamiast drogich i pokrytych farbą papierów i torebek lepiej użyć zwykłego szarego papieru, prezent przewiązać szarym sznurkiem, a wszystko ozdobić flamastrem czy świątecznym elementem, np. bombką czy gałązką z iglaka.

Wśród prezentów zawsze są słodycze. A gdyby zrobić je wcześniej samodzielnie? Upiec ciastka, pierniczki czy babeczki? Niejednemu dorosłemu więcej radości sprawi nalewka domowej roboty niż drogi alkohol ze sklepu.

Naturalna choinka i ozdoby na niej

Coraz modniejsze jest kupowanie żywych drzewek w donicach, które mogą potem wrócić na łono natury i właśnie taką warto nabyć. Do takiej choinki najlepiej pasować będą własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru, produktów żywnościowych czy roślin. Do oświetlenia takiej ekologicznej choinki warto wykorzystać światełka z diod LED, które pobierają mało prądu, są niewielkich rozmiarów, a dają dużo światła. Zamiast tradycyjnego oświetlenia domu można w tym uroczystym czasie postawić na świece.

Choć przygotowanie świąt w stylu „eko” może zająć nieco więcej czasu, to z pewnością przyniesie też więcej satysfakcji, a niewykluczone, że i mniej wydatków.