Oczyszczacze powietrza – co potrafią, co dają?


Smog to w ostatnich latach temat na topie, szczególnie zimą. Jak pokazują statystyki, polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Wyjście na ulice takiego miasta stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ale niewiele możemy z tym zrobić. Jedynie zakładać maski przeciwsmogowe i ograniczyć przebywanie w najgorszym czasie na zewnątrz.

Jednak i nasze mieszkania też są narażone na działanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Te dostają się drzwiami, oknami i przez wentylację. Będąc w domu, mamy jednak o wiele większe szanse uchronić się przed nimi, dzięki dostępnym na rynku oczyszczaczom powietrza. Te stosunkowo niewielkie urządzenia są w stanie nie tylko oczyścić powietrze, ale także je wydatnie uzdatnić.

Oczyszczacz powietrza chroni nie tylko przed smogiem

Na smog składa się wiele zanieczyszczeń. Jedne z najgroźniejszych z nich, czyli pyły PM 2,5, z łatwością przenikają również do wnętrz budynków. Dobrej jakości oczyszcza powietrza jednak poradzi sobie z nimi bez problemu. Ponadto urządzenia te mogą zawierać filtry wyłapujące inne zanieczyszczenia, w tym kurz, bakterie, grzyby, wirusy oraz nieprzyjemne zapachy. Bardziej złożone oczyszczacze mogą też nawilżać i jonizować powietrze.

Oczyszczacz funkcjonalnym urządzeniem

Im bardziej zaawansowany model, tym więcej w nim filtrów. Pierwszy filtr nazywany jest przedwstępnym i wyłapuje on największe cząsteczki. Podstawę stanowi filtr HEPA, który odpowiada za wyłapywanie właśnie zanieczyszczeń ze smogu. Brzydkie zapachy zneutralizuje filtr węglowy. Spotyka się ponadto oczyszczacze z filtrem ultradźwiękowym niszczącym zanieczyszczenia chorobotwórcze. Jako uzupełnienie systemu filtrów stosuje się jonizator powietrza, który związuje zanieczyszczenia i powoduje ich opadanie.

Dodatkową funkcją najbardziej zaawansowanych oczyszczaczy powietrza jest nawilżacz, który jest szczególnie przydany zimą. A i sam oczyszczacz to urządzenie, które będzie aktywne głównie w tym okresie roku.

Kupując oczyszcza warto zwrócić uwagę na parametry pracy. Idealny będzie model na tyle cichy, który będzie można umieścić w sypialni, aby mógł pracować w nocy. Najbardziej zaawansowane modle są wyposażone w czujnik zanieczyszczeń i uruchamiają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a to oszczędność pieniędzy i ochrona środowiska. Ceny nawilżaczy zaczynają się już od ok. 800 złotych.