Jak oświetlić schody w domu piętrowym – praktyczne porady


Dom z więcej niż jedną kondygnacją będzie z pewnością wyposażony w schody. Choć całe wnętrze wymaga odpowiedniego oświetlenia, to ta część domu wymaga szczególnej uwagi pod względem zastosowanego oświetlenia. Niedostatecznie oświetlone schody to ryzyko upadku i zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Duży asortyment oświetlania dostępnego na rynku pozwala na dobranie odpowiedniego także do oświetlenia schodów. Do tego fragmentu wnętrza można użyć zarówno standardowych rozwiązań, jak i dedykowanych specjalnie do użycia na schodach. Oświetlenie schodowe musi być rozplanowane przed rozpoczęciem wykańczania wnętrza, aby można było je zawczasu wykonać tak jak trzeba, bez potrzeby późniejszego przerabiania, co w miejscu takim jak schody nie zawsze jest łatwe, czasem nawet niemożliwe.

Ogólne oświetlenie schodów w domu piętrowym

Najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie źródeł światła takich jak wszędzie indziej w domu, czyli lamp, plafonów czy kinkietów, które rozświetlą całą przestrzeń nad schodami. Takie standardowe wyjście z sytuacji sprawdzi się jednak z reguły tylko w przypadku standardowych konstrukcji. Gdy schody są nietypowe, może to być nie tyle niepraktyczne, ile nawet niemożliwe do zrealizowania. Wówczas trzeba sięgnąć po bardziej nietypowe rozwiązania, w tym dedykowane właśnie zastosowaniom na schodach.

Oświetlenie punktowe i podłużne

Do wydajnego i efektownego oświetlenia schodów polecane są punkty świetlne oraz oświetlenie taśmowe. Pierwsze z nich montuje się z reguły na ścianie przy schodach. Z jednej strony oświetlają one schody, a z drugiej podkreślają walory estetyczne ścian wpływając na ogólny wygląd tej części domu. Atutem jest również to, że wybierając nowoczesne oświetlenie ledowe dobrej jakości, nie tylko uzyskuje się duże oszczędności na rachunkach za prąd, ale również niemalże bezterminową żywotność.

Oświetlenie taśmowe służy z kolei głównie podkreśleniu przebiegu krawędzi schodów. Listwy czy taśmy, najczęściej również ledowe, można montować zarówno pod krawędzią stopni, jak i na wierzchu, wpuszczone w powierzchnię. Oświetlenie tego typu również jest bardzo wydajne, ale z reguły stosuje się je jako uzupełniające. W wielu domach oświetlenie krawędziowe schodów jest włączone całą noc, aby w razie potrzeby zapewnić niezbędną ilość światła.

Przy wyborze oświetlenia na schody w domu piętrowym warto postawić na wysokiej jakości rozwiązania, które w pierwszej kolejności zapewnią bezpieczeństwo użytkowania schodów, a dopiero w dalszej wpłyną na walory estetyczne tego fragmentu wnętrza.