Czy warto postawić w ogrodzie na lampy solarne?


Oświetlenie solarne zewnętrzne cieszy się coraz większą popularnością. Stanowi ono niewątpliwie ciekawą ozdobę ogrodów, a przy okazji jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. Nie generuje wysokich kosztów energii elektrycznej i postawić na nie można nawet w trudno dostępnych miejscach. Czy zatem lampy solarne mają same zalety? Co warto na ich temat wiedzieć?

Czym właściwie są lampy solarne?

Lampy solarne pozwalają na doświetlenie ogrodu. Ich działanie oparte jest na panelach słonecznych, które zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Lampy solarne montowane są często na balkonach, altanach czy tarasach. Zastępują one coraz częściej klasyczne oświetlenie elektryczne. Są bowiem bezpieczniejsze i tańsze w użytkowaniu, a ponadto nie wymagają żadnego okablowania. Dodatkowo wybór lamp solarnych na rynku jest coraz większy. Każdy może więc znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie. Największą popularnością cieszą się lampy solarne w formie kul i wiszące, które pasują do wielu aranżacji. Są one łatwe do utrzymania w czystości.

W jaki sposób działają lampy solarne?

Do prawidłowego działania lampy solarne potrzebują oczywiście słońca. Składają się one z kilku elementów. W czasie słonecznego dnia moduł słoneczny pochłania światło i przekształca je w energię za sprawą efektu fotowoltaicznego. Jest ona magazynowana w akumulatorze aż do zapadnięcia zmroku. Wówczas lampa solarna zaczyna świecić. To efekt wykorzystania automatycznego detektora zmierzchu przełączającego lampy z trybu czuwania na tryb świecenia. Ciekawym rozwiązaniem są lampy solarne wyposażone w czujniki ruchu. Uruchamiają się one wówczas, gdy w pobliżu pojawia się ruch. To oświetlenie bardzo oszczędne, bo nie marnuje światła, gdy takiej potrzeby nie ma.

W jaki sposób lampy solarne ładują się?

To, jak długo działają lampy solarne ogrodowe zależy oczywiście od kilku podstawowych czynników m.in. aktualnej pory roku, stopnia zachmurzenia czy miejsca montażu. Generalnie lampy solarne warto montować w miejscach o największym natężeniu światła. Te umieszczone na obszarach zacienionych nie mogą naładować się do pełna. Nie świecą więc przez całą noc. W większości przypadków akumulator, który naładowany jest w całości pozwala na 8-10 godzin pracy. Są jednak i lampy solarne świecące o wiele dłużej. 

Lamp solarnych nie należy montować zbyt blisko siebie czy w pobliżu innych źródeł światła. Wymagają one regularnego czyszczenia, gdyż osady i zanieczyszczenia nie pozwalają akumulatorowi na pełne naładowanie się. Można przyjąć, że przy dużym natężeniu światła lampy te ładują się 5-6 godzin. Gdy na zewnątrz jest pochmurno czas ten wydłuża się do około 8 godzin. !2 godzin wynosi w przypadku lamp brudnych, zakurzonych czy pokrytych śniegiem. Co ciekawe, lampy solarne użytkować można przez cały rok. Nie lubią tylko naprawdę wysokich mrozów. Tym samym stanowią oświetlenie bardzo uniwersalne i coraz chętniej stosowane w ogrodach czy na tarasach.


Jedna odpowiedź do “Czy warto postawić w ogrodzie na lampy solarne?”

  1. Super wpis 🙂 Ja mam całą ścieżkę w ogrodzie solarnymi zrobioną i to super ozwiązanie bo wiadomo jak trafić jak nie ma głównej lampy 😉