Miejskie

Pomysł na wnętrze: artystyczny loft w stylu Zen

Portland, stan Oregon. Kursteen Salter wraz z mężem i dwójką dzieci postanawiają stworzyć we wnętrzu starej fabryki swoją zindywidualizowaną przestrzeń. By osiągnąć zamierzony cel, wybrali strych liczący 222 metry kwadratowe. Zdołali wygospodarować w nim między innymi trzy sypialnie i dwie łazienki.

Kiedy oderwali stary tynk, ich oczom ukazały się przepiękne połacie naturalnego betonu oraz ceglane ściany. Odsłonili także betonowe posadzki i drewniane belki stropowe. Beton na podłodze zakonserwowali warstwą wosku.

Otwarta, słoneczna przestrzeń poddasza została podzielona na strefy lekkimi, nieprzytłaczającymi ściankami ozdobionymi panelami wykonanymi z naturalnych materiałów (źdźbła traw i gałązki zatopione w żywicy). Dzięki temu można było wyodrębnić sypialnie, łazienki, salon, jadalnię i kuchnię, która zachwyca dużą ilością naturalnego światła.

Estetyka Zen czyli wabi-sabi

Kluczowym założeniem wabi-sabi jest uznanie i szacunek do naturalnych niedoskonałości występujących w przyrodzie, co przekłada się na sposób pracy rzemieślnika. W tym lofcie dostrzeżemy wiele pozornych niedoskonałości, które składają się – mówiąc językiem filozofii zen – na rodzaj „porządku kosmicznego”.

 

Photo by KuDa PhotographySearch shabby-chic style living room pictures

Czy domyślacie się, czym właściciele ozdobili ścianę tego wnętrza? Otóż są to jutowe worki na paszę z pobliskiego gospodarstwa.

Nocą w salonie można odprężyć się dzięki magicznemu światłu marokańskich lamp. Przeciwległa betonowa ściana rozjaśnia całą przestrzeń, sprawiając, że pomimo wielu nietypowych rozwiązań opartych na odzysku starych materiałów, czuć tutaj powiew luksusu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *